طراحی برای ژاپن

بعد از زلزله ی مهیبی که بخشی از ژاپن را به کلی ویران کرد نکته ای که شاید خیلی به چشم می آمد احساس نوع دوستی و تحسین جهانی ای بود که نسبت به این مردم سخت کوش می شد. جنس این نگاه البته چیزی بیشتر از یک همدردی ساده بود که برای حوادث دیگر هم ممکن است اتفاق بیافتد؛ گرچه با دیدن اتفاقاتی که پس از چندین حادثه ی پی در پی در این کشور افتاد، مردم ژاپن هم نشان دادند که مثل هر مردمی نیستند.
افراد مختلفی در سرتاسر جهان سعی کردند تا با کارهایی که از دستشان برمی آید، به نوعی تحمل سختی این حوادث ناگوار را برای مردم ژاپن راحت تر کنند. در این بین یک رقابت خودجوش هم بین طراحان مختلف به وجود آمد تا بتوانند با هنر خود توجه مردم را هرچه بیشتر به این موضوع جلب کنند و با استفاده از طراحی هایشان، کمک های مالی و غیر مالی بیشتری برای آنها فراهم بیاورند. طراحی های با این موضوع کم نیست و هنوز هم میشود شاهد موارد جدیدی از آنها بود، ولی طرح های زیر به نظرم کار های جالب و خاص تریست.

برای مثال طرح بالا کار یک معمار انگلیسیست که برای نشان دادن حمایت خود از مردم آسیب دیده ی ژاپن ربانی سمبلیک را طراحی کرده و از بقیه خواسته تا با استفاده از شکل گرافیکی تر آن -که از اینجا قابل دریافت است- در ایمیل ها و صفحات ایمیلشان نظر همگان را به این حادثه جلب کنند و از این طریق کمک های مالی بیشتری برای صلیب سرخ بریتانیا جمع آوری کند.

از این دست طراحی ها، کار یک گرافیست به نام Delphine Perrot هم جالب بود که با یک شکل ساده همدلی و همدردی خود را با مردم ژاپن نشان داد. وی همچنین شکل ساده تر این طرح را به شکل بک دکمه برای سایت های اجتماعی طراحی کرد که کاربران با کلیک بر روی آن به صفحه ای که برای کمک های داوطلبانه به مردم ژاپن در نظر گرفته شده راهنمایی می شوند.

مشابه این دو کار، طرح دو گرافیست به نام های Wieden + Kennedy است که پوستر بالا را تنها یک روز بعد از این حادثه و برای بالابردن سطح کمک های بشر دوستانه به مردم ژاپن طراحی کرده اند. این پوستر پرچم ژاپن را نشان میدهد که یک صلیب به نشانه ی درخواست کمک های مردمی در آن نشان داده شده است.

شما می توانید این پوستر ها را به قیمت حداقل ۲۵ دلار خریداری کنید و به این ترتیب سهمی در کمک های بشر دوستانه داشته باشید.

اینها تنها نمونه هایی از تلاش هایی بود که برای کمک به این مردم در سرتاسر جهان انجام شده است. حتی سازمان هایی که در نگاه اول کاملا" بی ربط با این قضیه به نظر می رسند هم آستین هایشان را بالا زده اند تا شاید کمکی کرده باشند. مثلا" یک سازمان خصوصی معماری هم در صف جمع آوری کنندگان کمک های ارسالی به ژاپن دیده میشود. تقریبا" خیلی سعی کردم تا نگاه مقایسه ای بین این حادثه و زلزله ی بم که در کشور ما رخ داد نداشته باشم، مقایسه هایی که اکثرا" از تفاوت های دیدگاه های مردم جهان نسبت به یک ایرانی و یک ژاپنی ناشی می شود، ولی مطمئن هستم ژاپنی ها در بازسازی این مناطق هم مردم جهان را دچار شگفتی خواهند کرد..

برگرفته شده از سایت:

یک معمار - هومن یارمحمدی

/ 28 نظر / 59 بازدید
نمایش نظرات قبلی
marjan

salam man y taze vared dar donyaye bozorg va tamam nashodanie memari hastam.ostademun gofte mafhoome arezu ro betasvir bekesham va maketesho besazam.[نگران][نگران][سوال][سوال][سوال][سوال][سوال][سوال] man nemidunam che konam toro khoda b man jooje mamar komak konid

rezrez

همه این حوادث برای ما یه پیغام دارند همه ما ساکنان کره کوچکی از منظومه کوچک شمسی از کهکشان کوچک راه شیری هستیم پس به نوعی همخانه به حساب میاییم در پرسپکتیو از نمای بالا خیلی بالا .....بالاتر چقدر زمین و ساکنانش کوچک به نظر میرسند انگار یک اتاق یا خانه استکل کره زمین یا یک نخود. پس ای همخانه های زمین قدر همدیگر را بدانید شاید شاید، فردا دیر است. موفق باشی هر جا که هستی برات بهترین را آرزو میکنم[گل]

ترانه

سلام عزیزم خوبی ؟ دلم برات یه ذره شده بود تو که احوالی از ما نمی پرسی . قربونت برم ندا کجایی ؟ چکار می کنی ؟ می دونم سخت مشغول درس هستی برات آرزوی موفقیت می کنم اما بی معرفت یه یادی هم از ترانه کن آخه نمی گی اون دختره اون سر دنیا تک و تنها چکار می کنه [نگران] قربونت برم آرزو می کنم همیشه شاد باشی و موفق راستی اون وبلاگ دیگه که قرار بود درست کنی چی شد [قلب][گل]

رفیق لامژهای هاموش

سلام خسته نباشید. اگه میشه لطف کنید اطلاعیه سمینار ما رو که با حضور استاد آرتور امید آذری و دکتر سیامک پناهی برگزار میشه لینک کنید . البته به صورت یه اطلاعیه لطفا. با تشکر از توجهتون. رفیق لامپهای خاموش آدرس وبلاگ انجمن: archbonab.tk

امير

ممنون شما هم با افتخار لينك شديد

سارا

سلام ندا خانم وب خوبی دارین منم معماری میخونم .عکسای وبت نشون داده نمیشه.اگه درستش کنی ممنون میشم

سارا

سلام ندا خانم وب خوبی دارین منم معماری میخونم .عکسای وبت نشون داده نمیشه.اگه درستش کنی ممنون میشم